Otázka času položená dnes.

Máme-li život jen na čas, je tu Čas na život

V současné době, v době šíření koronaviru, jsme se všichni ocitli v úplně nové situaci. Přišli jsme o většinu vnějších jistot a získali jsme nové a nečekané starosti a výzvy. Pokud jste citliví a otevření, vnímáte jich víc, jak jinak 🙂

Po praktické stránce řešíme naše základní potřeby, to, co až dosud bylo celkem banální záležitostí. V krátkodobém měřítku většinu z nich zvládnout lépe či hůře umíme.

Vymýšlíme, kam umístit děti, které to doma ještě na pohodu samy nezvládnou, a ty starší naopak nutíme se z té prázdninové pohody překlopit do domácího vzdělávacího procesu.

Utrácíme finanční rezervy za teploměry, desinfekční prostředky a zásoby jídla. Díváme se na věci denní potřeby novýma očima. Drobnosti nabývají na významu, rodinnou dovolenou začínáme považovat za přepych, po kterém netoužíme.

Myjeme si ruce, dáváme pozor, čeho se dotýkáme a vědomě se vyhýbáme většímu kontaktu s okolím.

A nevíme, jak dlouho to potrvá. Na jak dlouhé časové období se tento stav stane naší každodenní praxí. Doufáme v jeden měsíc, za který by se mohla situace stabilizovat a život začít vracet do normálních kolejí. Ještě nedávno jsme si neuměli představit, že bychom mohli být vděční za to, že naše vláda bude činit kroky, které nás omezují. Dnes společně doufáme, že budou natolik razantní a účinné, že se šíření nemoci zastaví.

Uvnitř máme strach, protože s podobnou situací nemáme zkušenosti a nemá je nikdo. Není od koho se učit, spoléháme na svůj rozum a na svou intuici. Spoléháme se sami na sebe a strach v nás otevírá nové dimenze.

Napadají nás otázky, jestli tuhle životní výzvu zvládneme, jestli jí přežijeme.

Možná vůbec poprvé si uvědomujeme nahou pravdu, že jsme tady jenom na čas. Že naše existence je drahocenná. Díváme se na naše děti a víme, jak moc je milujeme. Dochází nám pomíjivost nejen hmotných věcí denní potřeby, ale i pomíjivost našeho života. Jsme konfrontováni se skutečností, že možná odejdeme z tohoto světa dřív, než jsme si to plánovali.

Je to obrovské překročení naší komfortní zóny. Nedobrovolné, nečekané, jednoznačné a zásadní. A jsme si v něm rovni.

Nevycouváme z toho, neutečeme před tím, za nikoho se neschováme, nikomu nenamluvíme, že nás se to netýká.

Jsme tady a teď, a náš život právě začíná.

Teď máme konečně čas na život!

A to ikdyž to tak na první pohled ani v nejmenším nevypadá. Pro většinu z nás totiž nová situace znamená také skutečnost, že máme daleko méně času vůbec, nejen na sebe. Máme tak možnost ochutnat jeho relativitu naplno.

Ale s relativitou času přichází ruku v ruce jako velký dárek i relativita štěstí. Do naší senzitivní každodennosti vstoupila další obrovská příležitost vidět to dobré a dávat to nejlepší. Můžeme se dívat na svět s novou perspektivou, a vidět krásu veškerého dění.

Pravděpodobně tušíme, že když neuděláme to nejlepší teď, neuděláme to už možná nikdy. Nejkrásnější na tom je, že tato pravda platila vždy a vždy také platit bude. Jedinou jistotu máme v tom, že všechno se neustále mění. Kdy tedy jindy, když ne teď?

Nikdy nemáme jiný čas než teď.

Jedinečnost okamžiku nepřichází s žádným virem, ale my si ji teď můžeme prohlédnout v celé své kráse a dokonalosti. Okamžik je vždycky takový.

A proto pojďme využít naši citlivost k tomu, abychom dali světu podporu. Na vnitřní úrovni v sobě můžeme každý den ukotvit naše idealistická a hluboká přání pro zachování všeho života, veškeré pravdy a krásy. Na vnější úrovni se můžeme opřít o naše hodnoty a pracovat s jednotlivými drobnými situacemi, zaměřit se na komunikaci, uvolněný přístup a praktickou obyčejnou pomoc.

Na obou úrovních se pokusme být v co největší míře vědomí. Když si budeme vědomi každé situace, každého okamžiku, pocitu i potřeby, můžeme z nich skrze filtr našich přání udělat krok na cestě k harmonii.

Čím vědomější budeme, tím víc možností dostat svět zpátky do rovnováhy se objeví.

S láskou a odvahou carpe diem! 🙂

Mám nadání nahlížet do hloubky vztahů a dávat lidem s citlivou povahou odvahu žít svůj život naplno a vytvářet s respektem k sobě samým pevné základy jejich života. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Hypersenzitivní lidé z hlediska jejich potenciálu.

    Patříte mezi lidi nadané vysokou senzitivitou? Zjistit to můžete v tomto eBooku ZDARMA.

  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Život s citem na facebooku